AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "hidrolik"
Hidrolik&Pnömatik web sitesini nereden duydunuz?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmiste yayinlanan sayilarina gözatabilirsiniz

Mikdisplay

http://www.maximator.com.tr/

http://www.ph-hydraulik.de/

http://tuyap.com.tr/fuarlar/plast-eurasia-2017#fuar-profili

Seyad Üyesidir

Ana Sayfa http://www.uzaymakina.com.tr/
 
  / 2017
 
Makale 19.05.2018 tarihinden bu yana 1035 kez okundu. / 95. SAYI

Pnömatiği Tanıyın: Sürekli Konum Algılama

Yazar; Franck Roussillon, Aktüatörler için Avrupa Ürün Müdürü, Parker Hannifin
Modern fabrikalar, sensörlerini ve aktüatörlerini daha akıllı hale getirmek için endüstriyel ağlara gittikçe daha çok yönelmektedir ve pnömatik sistemlerde akıllı hareket kontrolüne ulaşmanın yollarından biri kesinlikle Sürekli Konum Sensörleri (CPS) gibi akıllı sensörlerin uygulanmaya başlanmasıdır. Bu akıllı cihazlar, daha gelişmiş, verimli ve etkili fabrika otomasyonuna imkân tanıyarak iki yollu veri akışıyla gerçek bir Endüstri 4.0 ortamını oluşturmaya yardımcı olur.
"Akıllı pnömatik" teknolojisinin üç temel yapı taşından biri olan (işlemciler ve iletişim protokolleriyle birlikte) yeni akıllı sensör teknolojisi, pnömatik hareket kontrolüne istihbarat özelliğini katmak ve genellikle zorlu ve sert çalışma koşullarında gerekli olan sürekli veriyi sağlamak için geliştirilmiştir.

Akıllı fabrikalar
Birçok üreticinin, "akıllı fabrika" kavramının ne olduğu ve neler sunabileceği hakkında kendine özgü fikirleri ve yorumları vardır. Ancak gömülü bileşenlerin ek istihbarat toplayarak makineler arası iletişimi sağlaması ve müdahale olanağı sunması gerektiği konusunda herkes hemfikirdir. Tüm bu fikirler, sistem mimarileri ve bu kadar çok yeni sensörün ağ aracılığıyla nasıl iletişim kuracağı gibi daha pratik konulara indirgenebilir.
Sürekli konum algılama özelliğinin potansiyelini daha iyi anlamak için öncelikle nasıl çalıştıklarını anlamak gereklidir. CPS, silindirdeki pistonun doğrusal konumunu sürekli olarak algılamak için temassız teknoloji kullanır. Sensör tarafından iletilen veriler, izlemeye olanak tanır ve bilgi iki yönlü olarak aktığında ve aktüatörler kullanıldığında kontrol imkânı sağlar. Sonuçta, pnömatik olarak harekete geçirilen süreçler "akılsız" süreçler olmaktan çıkarak akıllı süreçlere dönüşür. Yani konumsal veriler kullanılabilir hale gelir. Bu veriler arıza süresine veya olası verimlilik kaybına neden olabilecek sorunların hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlayarak izleme ve kontrol kabiliyetini geliştirir. Akıllı sensörlerin istihbarat fonksiyonu, bilgi toplama ve üst düzey kontrol cihazları ve/veya yerel ağlarla iletişim kurma özelliğini içerir. Daha da önemlisi piston mıknatısının hızlı, hassas ve yüksek çözünürlüklü olarak algılanması için ayrı konum kodlayıcılarına ve ek mekanik parçalara gerek kalmaz. Bu sayede uygulama masrafı en aza indirilir.

Kolay montaj
Ortak T slotu veya C slotu boyutlarına sahip silindirler, doğrusal sürgüler ve kavrayıcılar için yeni sensörler, ek aksesuarlara gerek olmadan monte edilebilir. Yuvarlak gövdeli, bağlantı çubuğu ve profil silindirler gibi diğer silindir türleri için basit bir adaptör kullanmak yeterlidir. Silindir gövdesine bu şekilde dışarıdan monte edilebilen sensörler, karmaşık entegrasyon gereksinimlerini veya piston kolunun delinmesi gerekliliğini ortadan kaldırır. Ayrıca bu tasarım hızlı ve basit sensör bakımı veya değişimi sağlar.

Uygulama avantajları
Sürekli konum algılama özelliğinin temel avantajları arasında kaliteyi izleme ve süreç kontrolü ile destek optimizasyonu sağlama özelliği sayılabilir. Bu teknoloji, özellikle kârlı işletim için kalite, tekrarlanabilirlik ve hızın en önemli koşul olduğu kâğıt veya film işleme gibi germe uygulamalarında kullanışlıdır. Bu uygulamalarda, verilerin konum sensörleri aracılığıyla uzaktan okunması, süreçten sapmaların hızlı bir şekilde görülmesini ve buna göre harekete geçilmesini sağlar. Bu sayede süreçler optimize edilir ve kestirimci bakım stratejileri desteklenir.
Ayrıca daha birçok uygulama türü de bu teknolojiden faydalanabilir. Bu uygulamalar, malzeme taşıma, tüketim ürünleri ambalajlama, küçük bileşen montajı ve makine imalatı gibi uygulamaları kapsar. Hatta güneş panelleri güneşi takip ederken panellerin konumsal kontrolünü sağlamak gibi işlemler için yenilenebilir enerji sektöründe de kullanılabilir. Şok, titreşim, nem, kimyasal madde ve su girişine karşı uygun dayanıklılık ile sürekli konum algılama, çok uzun bir süre boyunca zorlu ortamlarda kullanılabilir.

İki yollu veri akışı
Sensör verilerinin geleneksel ayrık veya analog sinyaller aracılığıyla izlenmesi tek yollu iletişimdir. Bu iletişim türü, otomatik süreçlerin uzaktan izlenmesi gibi işlemler için yeterlidir. Ancak Endüstri 4.0 stratejilerini uygulamak için iki yollu iletişim gereklidir. İki yollu iletişim, Profinet veya IO-Link gibi bir ağa bağlantıyı gerektirir. Pnömatik sistemlerde CPS uygulaması açısından bu iletişim türü, yalnızca izlemeyi değil aynı zamanda başlangıçta ve/veya bakım değişimleri sırasında otomatik yapılandırmayı da içerir.
Sektördeki birçok trend arasında bu akıllı fabrika konsepti, tepkisel bakım yaklaşımından proaktif bir bakım yaklaşımına doğru ilerlemektedir. Akıllı sensörler kullanıcıya arıza durumundan önce sorunun ne olduğunu gösterebilirse bakım personeli onarımları önceden planlayarak arıza süresinden kaçınabilir. Birçok durumda, sensörlerin sorunları erkenden bildirmesi, sistem operatörlerinin gereken onarıcı bakımı üretim hacminin az olduğu veya durdurulabildiği zamanlarda araştırmasını, ele almasını, planlamasını ve programlamasını sağlar. Onarıcı bakım bir gece içinde yapılabilir veya fabrikanın bakım için kapatılmasının planlandığı bir zaman dilimi sırasında gerçekleştirilebilir.
Akıllı üretim fabrikaları, kestirimci bakım yaklaşımını yalnızca büyük miktarlarda sensör verisi topladığında benimseyebilir. Ayrıca bu verilerin gerçek zamanlı olarak toplanması gereklidir. Birçok farklı ürün üreten şirketler için akıllı üretimin temel avantajlarından olan üretim hattı çeşitliliği de kararları desteklemek ve daha sonra hatları düzenleyip yeniden dengelemek için verilere ihtiyaç duyar. Her iki durum için de en önemli etken satıcıdan bağımsız olmasıdır. Bu sayede kullanıcılar kendilerine özgü süreçleri için optimum sistem bileşenlerini kullanabilir ve birleştirebilir.

IO-Link ile Güçlendirme
Endüstri 4.0 üretim stratejilerinin başarısındaki bir başka önemli etken, sensörler ile kontrol cihazları ve aktüatörler arasındaki bağlantıyı kurmak için doğru protokolü seçmektir. Bu noktada IO-Link, verileri almak ve daha sonra cihaza/aktüatöre bir parametre indirmek için iki yönlü iletişime olanak tanıyarak ideal çözümü sunar. Bu sayede süreçler uzaktan ayarlanabilir.
IO-Link, Siemens tarafından 2008 yılında piyasaya sürülen ve nispeten yeni sayılabilecek bir iletişim protokolüdür. Bu protokol, uluslararası standart olarak benimsenen sensör ve aktüatör iletişimindeki ilk IO teknolojisidir (IEC 61131-9). Yani cihazlar yaygın olarak kullanılan tüm endüstriyel ağ sistemleri ve otomasyon sistemleriyle aynı şekilde, kurumsal kaynak planlama (ERP) düzeyine kadar, entegre edilebilir. Ancak IO-Link teknolojisinin bir endüstriyel ağ sistemi olmadığı unutulmamalıdır. IO-Link, saha cihazları ve otomasyon sistemi arasında noktadan noktaya iletişim kurulmasını sağlar. Bir endüstriyel ağ sistemi arabirimini, en düşük saha düzeyindeki bir cihaza kadar entegre etmek genellikle pahalıdır. IO-Link ise daha basit ve ekonomik bir sistemdir.
IO-Link avantajlarına; IO-Link cihazının otomatik olarak algılanması ve parametrelendirilmesi, cihaz izleme ve sistem kontrolü, çalışma sırasında değişiklik yapabilme ve yedek parça maliyetini azaltma dahildir.
Sonuç olarak akıllı sensörlerin gücünü ortaya çıkarmanın yolu, sistem kontrolü bilgilerine erişimi kolaylaştırmaktan geçer. IO-Link, programcıların bilgileri doğrudan gerekli noktaya (bir HMI ekranı, sinyal lambası veya bakım talebi) göndermesini sağlamak için dairesel veri değişimi özellikleri sunar. Sensör veya aktüatör parametrelerinin değiştirilmesi ve ayarlanması gerekirse bu işlem üretim hattı çalışmaya devam ederken uzaktan yapılabilir. Bu sayede fabrikanın bakım için kapanması, durdurulması ve gereksiz masraflar önlenebilir.95. Sayı / Makale kategorisindeki diğer içerikler.

  • Pnömatiği Tanıyın: Sürekli Konum Algılama  • © Copyright 2005 - 2006 hidrolikpnomatik.com All Rights Reserved.
    95.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

    Bugün 78 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 2 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 100605 kişi.