AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "hidrolik"
Hidrolik&Pnömatik web sitesini nereden duydunuz?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmiste yayinlanan sayilarina gözatabilirsiniz

Mikdisplay

http://www.maximator.com.tr/

http://www.ph-hydraulik.de/

http://tuyap.com.tr/fuarlar/plast-eurasia-2017#fuar-profili

Seyad Üyesidir

Ana Sayfa http://www.uzaymakina.com.tr/
 
  / 2017
 
Makale 11.12.2017 tarihinden bu yana 473 kez okundu. / 92. SAYI

Hidrolik Hortumlar - Tasarım ve Seçim İçin Temel Bilgiler

Bir uygulama için doğru ve en uygun hidrolik ya da endüstriyel hortum seçimi özellikle sistem performans ve uzun ömürlülük dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı kritik öneme sahiptir. Bununla beraber seçim sürecinde, hangi özelliklerin en çok yarar sağlayacağını anlamak için hortumların niteliklerini tek tek dikkatlice incelemek gerekir. Hortum performansını, nihai uygulama ihtiyaçlarıyla doğru şekilde eşleştirebilmeleri için üreticilerin geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaları gerekir. Bu sayede müşteri seçenek olmadığı için ihtiyaçtan daha yüksek teknik özelliklere sahip hortum seçmek zorunda kalmaz ve böylece ve maliyetten tasarruf edebilir.
Arızalı hortumlarda ciddi güvenlik sorunları olduğundan birçok OEM ve nihai kullanıcı için uzun servis ömrü hortum seçiminde en önemli faktördür. Ayrıca arızalı hortumlarda maliyet kalemi sadece yeni hortumun bedeli değil, aynı zamanda ekipmanın duruş süresi, yeni başlıklar ve diğer operasyonel maliyetlerdir.
Hidrolik hortumu en çok zorlayan şey, güneş ışığı ve soğuk gibi yıpratıcı çevre şartlarına maruz kalmanın yanında metale veya başka hortumlara sürtünerek aşınmasıdır. Hortum kullanıcıları genellikle ek koruyucu kaplamaya gerek kalmadan, gerekli aşınma dayanımı sağlayan kaplamalar arasından tercih yapabilir. İnşaat, ormancılık, madencilik, enjeksiyon kalıp, geri dönüşüm ya da enerji gibi her türlü endüstri uygulamasında aşınmaya dayanımı sağlayan hortumlar, daha esnek ve daha küçük büküm yarıçapı olan örgülü hortumlardan pek çok akışkanla uyumluluk ve yüksek basınç performansı gösteren No-Skive spiral hortumlara kadar farklı alternatifler arasından seçilebilir.
Örneğin aşınma, ozon ve soğuk hava koşullarında esnek kalabilme özelliğine sahip hortumlar arayan kullanıcılar, Parker'ın Tough Cover (TC) ve Super Tough (ST) kaplamalı ürünlerini tercih edebilir. ISO 6945 metal-hortum aşınma testlerinden çıkan sonuçlara göre, TC ve ST kaplamalı hortumlar standart kauçuk kaplamalı hortumlara kıyasla aşınmaya karşı çok daha fazla dayanım sağlamaktadır. Hatta TC; standart kauçuk kaplamanın sağladığı aşınma dayanaklılığının 80 katını, ST kaplama ise 450 katını sağlar.
Aşınmaya dayanıklılık dışında hortumun ömrünü etkileyen bir başka etken ise büküm yarıçapıdır. Hortumu belirtilen minimum büküm yarıçapından daha küçük bir ölçüde kullanmak hortum ömrünü ciddi şekilde azaltabilir. Ancak burada uygulanabilecek pratik bir yöntem şöyle tarif edilebilir. Hortum başlığının bittiği nokta ile bükümün başladığı nokta arasında, hortum dış çapının iki katı kadar minimum düz uzunluk bırakılmalıdır.
Elbette birçok sistem tasarımcısı, hem spiral hortumun yüksek basınç dayanımına, hem de örgülü hortumun esnekliği sayesinde dar alanlarda kolay rotalanabilme özellikleriyle birlikte sahip olmak ister. Bu ihtiyacın farkında olan Parker, SAE standartlarının yarısı kadar büküm yarıçapına sahip, SAE standartları ile aynı basınç sınıfında olan “Compact Spiral” serisini sunmaktadır. Daha küçük büküm yarıçapı, daha az dirsek tipi kullanımına olanak sağlamakta ve makine hareketleri itibariyle hortumların keskin bir şekilde büküldüğü zorlu çalışma koşullarında bile daha uzun hortum ömrü sunmaktadır.
Bugün piyasada örgülü ve multispiralli olmak üzere iki temel hortum tipi vardır. Ancak hangi tipteki hortumlar hangi uygulamalar için uygundur?
Bu sorunun cevabı büyük ölçüde basınç dayanımı ile ilgilidir. Örneğin; düşük basınç hortumlarının çoğu tekstil örgülü takviye katmanına yapıya sahiptir. Çoğunlukla petrol-bazlı akışkanların, dizel yakıtın, sıcak motor yağının, havanın, etilen glikol antifrizin ve suyun transferi için kullanılır. Orta basınç seviyesindeki hortumlar genellikle bir çelik tel veya iki çelik tel örgülü yapıya sahiptir. Bu hortumlar çoğunlukla inşaat makinelerinde, ağır yük kamyonlarında ve filo araç uygulamalarında bulunur. Genel olarak örgülü hortumlar, esnekliği sebebiyle tercih edilir.
Eskiden endüstride çoğunlukla iki tel örgülü hortumlar kullanılırdı. Ancak daha büyük inşaat makinelerinin geliştirilmesi, darbeli basınç çevrimlerinin fazlaca gözlemlendiği uygulamalar için ihtiyaç duyulan spiral hortum teknolojisinin ilerlemesini sağladı. Günümüzde, 4 telli ve 6 telli spiral hortum kullanılan hidrostatik sistemler, çim biçme traktörlerinden iş makinelerine kadar birçok uygulamada görülebilir.
Peki sıcaklığa dayanıklılık ne durumda? Parker'ın hortumları gibi hidrolik hortumlar farklı akışkanlar için farklı sıcaklık dayanımı sağlar. Örneğin; bazılarının petrol bazlı akışkanlar için -40°C ile +125°C arasında sıcaklık aralığı tanımlanmıştır. Ancak su, su/glikol ve su/yağ emülsiyon hidrolik akışkanları için bu aralık en fazla +85°C seviyelerine düşmektedir.
Doğal olarak bazı akışkanlar sıcaklığın hortum üzerindeki etkisini arttırabilir veya azaltabilir. Bu nedenle hortumun maksimum çalışma sıcaklığı akışkana özeldir.


Birçok kullanıcı hortum seçerken kolay ve hızlıca montaj edilebilme özelliğini arar. "Skive" terimi, hortum başlıklarını preslemeden önce hortum dış ve iç katmanını soymak anlamına gelir. Parker'ın "No-Skive" sınıfı, hortum ve başlıkların bu adıma gerek duyulmayacak şekilde tasarlandığı anlamına gelir. Ayrıca, hortumu preslenecek başlıklara bağlamak için dış veya iç katmanı soyma gerekmediğinden iç hortum muhtemel bir hasara veya kirliliğe maruz kalmaz.
Hortum seçerken dikkat edilmesi gereken bir başka faktör ise kolay okunabilir bir bilgi satırı (ya da hortumun uzunluğu boyunca yapılan bir baskı) olmasıdır. Bu satır, hızlı tanımlama için oldukça yararlı olabilir. Bu satır; iç çap, maksimum çalışma basıncı, parça numarası, hortumun tabi olduğu endüstri standartları ve üretim bilgileri gibi hortumla ilgili birçok bilgiyi barındırır.
Eğer tüm bu hortum özellikleri dikkate alınamayacak kadar çok görünüyorsa belki hortum seçimiyle ilgili en basit yöntem STAMP (Size / Ölçü, Temperature / Sıcaklık, Application / Uygulama, Media / Akışkan, Pressure / Basınç, kullanmaktır.
Öncelikle boyutla ilgili olarak Parker "Dash size" adı verilen bir ölçüm sistemi kullanır. Dash size hortumun iç çapını (ID) gösteren, bir inçin on altıda biri boyutunda ölçüdür ve günümüzde akışkan gücü endüstrisi tarafından dünya çapında kullanılır. Hortum iç çapı ölçüsü, doğru akış hızını elde etmek için doğru olarak seçilmelidir. Çok yavaş bir akış ağır ilerleyen sistem performansına, çok yüksek hızlı bir akış ise aşırı basınç düşüşlerine, sistem hasarlarına ve sızıntılara neden olur.
Hortum belirlerken tanımlanması gereken iki sıcaklık türü vardır: çalışma ortamının ortam sıcaklığı ve hortum aracılığıyla transfer edilen akışkanın sıcaklığı. Çok yüksek ya da düşük ortam sıcaklığı hortum kaplaması ve takviye malzemelerinin üzerinde olumsuz etki yapabilir. Bu da hortumun ömrünü kısaltır. Akışkan sıcaklığıyla ilgili olarak, kauçuk uzun süre yüksek sıcaklıklarda çalıştırıldığında esnekliğini kaybeder
Uygulama detayına gelince, hortum seçmeden önce hortum komplesinin nasıl kullanılacağını düşünmek önemlidir. Hortumun hangi tür bir ekipmanda kullanıldığı sorgulanmalıdır. Çevresel etkenler nelerdir? Hortum komplesine mekanik yükler uygulanmakta mıdır? Rotalamanın sınırlandırılmış dar bir alanda mı yapılması gerekiyor? Hortum başlıklarının hortum bağlantısı preslenmiş olarak mı sahada ayarlanabilir olarak mı tercih ediliyor? Hortum komplesi aşınmaya maruz kalacak mı? Uygulama alanı dar olduğunda büküm yarıçapı önemli bir etken haline gelir.
STAMP yaklaşımının bir başka elemanı ise akışkandır. Hortum ne iletecek? Bazı uygulamalar özel yağ veya kimyasallar gerektirir. Dolayısıyla, sipariş edilen hortumun kullanılan akışkanla kimyasal uyumu kontrol edilmelidir. Ayrıca uyumluluk kontrolü yalnızca iç kısım değil, aynı zamanda kaplama, hortum balığı malzeme ve kaplaması ve O halkalı contaları da içermelidir.
Son olarak, hortum basıncıyla ilgili olarak hem sistem çalışma basıncını hem de her tür basınç dalgalanmalarını ve anlık yükselmeleri bilmek önemlidir. Hortum seçerken, hortumun maksimum çalışma basıncının, maksimum sistem basıncına eşit veya daha büyük olması gerekir. Buna ek olarak basınç dalgalanmaları veya sistemdeki en yüksek anlık basınç, hortum için yayımlanan maksimum çalışma basıncından düşük olmalıdır.
Tüm Parker hidrolik hortumları, patlama basıncı için endüstriyel standartlarda belirtilen teknik özellikleri taşır ve aksi belirtilmediği takdirde 4:1 güvenlik faktörü ile tasarlanmıştır.92. Sayı / Makale kategorisindeki diğer içerikler.

  • Hidrolik Hortumlar - Tasarım ve Seçim İçin Temel Bilgiler  • © Copyright 2005 - 2006 hidrolikpnomatik.com All Rights Reserved.
    92.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

    Bugün 16 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 2 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 76547 kişi.