AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "hidrolik"
Hidrolik&Pnömatik web sitesini nereden duydunuz?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmiste yayinlanan sayilarina gözatabilirsiniz

Mikdisplay

http://www.maximator.com.tr/

http://www.ph-hydraulik.de/

http://tuyap.com.tr/fuarlar/plast-eurasia-2017#fuar-profili

Seyad Üyesidir

Ana Sayfa http://www.uzaymakina.com.tr/
 
  / 2017
 
Haber 02.11.2017 tarihinden bu yana 298 kez okundu. / 91. SAYI

Endüstri Parkları Geliyor

Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği (KEYİAD) tarafından her yıl düzenlenen Keşan Ekonomi Forumu’nun bu yılki başlığı “Ekonominin Nefesi: Yenilik!” oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da konuşmacı olduğu etkinlikte, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Aksoy Holding CEO’su Batu Aksoy, Singapur ve Çin’i dünyanın en önemli ekonomileri haline getiren Endüstri Parklarının bir benzerini Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde hayata geçirmek istediklerini açıkladı.
Moderatörlüğünü Sami Altınkaya’nın yaptığı etkinliğin konuşmacıları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Aksoy Holding CEO’su Batu Aksoy, Ekonomist Prof. Dr. Deniz Gökçe ve Mercan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Mercan oldu.
Bölge ekonomisinin ele alındığı bölümde konuşan Mehmet Müezzinoğlu, Trakya ekonomisinin daha hızlı ve büyüyerek gelişmesi adına ortak akıl ve ortak imkanların bir araya getirilmesi gerektiğini vurguladı. Bölgede birlikte hareket etmeye dair niyet olduğunu ama nihayete erdirilemediğini söyledi.
“Aslında Trakya Birlik gibi bir örneğimiz var. Türkiye’de birlikte hareket edebilmenin ve kooperatifçiliğin en önemli temel taşlarından biridir.” diyen Müezzinoğlu, bu örnekten yola çıkarak, farklı alan ve sektörlerde bu bütünlüğün sağlanmasının önemine değindi.
Bölgenin önemli iş insanlarından olan Tolga Mercan, Müezzinoğlu’nun sözlerine istinaden, “Sayın Bakanım biliyorsunuz Trakya’da oyun havalarının çoğu tek başına oynanıyor. Ancak artık halayı çekmemiz, omuz omuza vermemiz gerekiyor.” diyerek yan yana gelmenin, sermaye birleştirmenin ve yatırım yaparak istihdamı arttırmanın zorunluluk haline geldiğine vurgu yaptı. Mercan, istihdam alanlarının az olması nedeniyle, eğitim için şehirden giden gençlerin geri gelmemesini de önemli bir sorun olarak değerlendirdi.
Prof. Dr. Deniz Gökçe: “Trakya Ekonomisi Türkiye Ekonomisi ile Birlikte Büyümeli!”
Bölgenin bulunduğu konumu ve varlıkları göz önüne alındığında ekonomik olarak büyüme gösterebilme kabiliyeti olduğuna değinen Prof.

Dr. Deniz Gökçe ise Trakya’nın gerçek anlamda küçük bir Türkiye’ye benzediğini söyledi ve ekledi:
“Türkiye ekonomisindeki beklentiler, göstergeler, büyüme rakamları iyiye gidiyorken bu pozitif durum Trakya’da arzu edildiği seviyede olamıyorsa bölge insanları bunun üzerine düşünmeli ve araştırmalıdır.”
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölgesel Kalkınmadan Sorumlu Lideri olan Batu Aksoy, bölge ekonomilerinin gelişebilmesi adına farklı ataklar yapılması gerektiğine değinerek, geçtiğimiz günlerde detaylı incelemeler yapmak üzere gittiği Singapur’dan örnekler verdi. “Petrol ve gaz rezervi bulunmayan Singapur’un Endüstri Parkı haline getirilen Jurong Adası Petrokimya Hub’ı sayesinde dünyanın en büyük petrol ticareti merkezinden biri haline geldi.” diyen Aksoy, proje ve stratejilerin yer altı kaynaklarından daha önemli hale geldiğini vurguladı.
Çin ve Singapur’dakine benzer bir endüstri parkı projesini Türkiye’de uygulayabilmek adına görüşmeler yaptıklarını belirten Batu Aksoy, bölge olarak da Güney Doğu Anadolu Bölgesi üzerinde yoğunlaştıklarını belirtti. Enerji, hammaddeye ulaşım, pazar potansiyeli gibi noktaların yanı sıra toplumsal kalkınma açısından da bölgenin doğru konum olacağına değindi.91. Sayı / Haber kategorisindeki diğer içerikler.

 • AKDER ile Hidrolik Pnömatik Kongresi Yine Elele
 • Hidrolik Pnömatik Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Semih KUMBASAR: Hidrolik Pnömatik Kongreleri Sektörümüzün “PUSULASI” Olmuştur
 • Makineciler Verimlilik Odaklı Destek Talep Ediyor
 • Milli ve yerli şirketler artacak Şirketlere Millilik ve Yerlilik Endeksi Geliyor
 • MÜSİAD ve KOSGEB Sanayi Devrimi için İşbirliğinde
 • E-Berk Milli Tünel Açma Makinası
 • Mitsubishi Electric’in interaktif robot projesi “Threebots” Cannes’da Gümüş Aslan ödülü aldı Üç Robota Bir Aslan
 • Türkiye’de Connected Enterprise Süreci, Teşvikler ve İhtiyaçlar
 • MAKTEK İzmir, Bölge Ekonomisine 250 milyon Dolarlık İş Hacmi Sağlayacak
 • VIII. Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi Denizli’de Düzenlendi
 • Hidroelektrik santralleri lideri Global Hydro Türkiye yatırımlarına hız verdi
 • Sanayi 4.0 Yolculuğunda Akıllı Fabrikalar Dönemi
 • Endüstri Parkları Geliyor
 • Mobil DTE 10 Excel™ ile Maden Şirketi 1,1 Milyon Dolar Tasarruf Etti
 • Avrasya Ambalaj Fuarı, 2017 için hazır
 • AİMSAD Genel Kurulu'nda Mustafa Erol yeniden Başkan seçildi
 • Havacılık Endüstrisinin Geleceğini Yolcu Deneyimleri Şekillendirecek
 • Türkiye’nin İlk Hibrit Jeneratörü Teksan’a Enerji Verimliliği Ödülü getirdi
 • Jeotermal Santraller, İnsana ve Doğaya Zarar Vermeden Üretime Devam Ediyor
 • Boğaziçi Üniversitesi Sanayi İle İşbirliği Yaparak, Düşük Isıda Yenilenebilir Eenerji Üretti • © Copyright 2005 - 2006 hidrolikpnomatik.com All Rights Reserved.
  91.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

  Bugün 21 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 3 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 56195 kişi.