AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "hidrolik"
Hidrolik&Pnömatik web sitesini nereden duydunuz?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmiste yayinlanan sayilarina gözatabilirsiniz

Mikdisplay

http://www.maximator.com.tr/

http://www.ph-hydraulik.de/

http://tuyap.com.tr/fuarlar/plast-eurasia-2017#fuar-profili

Seyad Üyesidir

Ana Sayfa http://www.uzaymakina.com.tr/
 
  / 2017
 
Haber 02.11.2017 tarihinden bu yana 198 kez okundu. / 91. SAYI

Jeotermal Santraller, İnsana ve Doğaya Zarar Vermeden Üretime Devam Ediyor

Jeotermal çalışmalar ülkemizde son 5 yıldır, özellikle Aydın ilinde yoğunluğu artarak devam etmektedir. Yenilenebilir ve çevre dostu olması sebebiyle ilgi gören jeotermal enerji uygulamalarının artmasıyla, jeotermalin insan sağlığını etkilediği yönündeki haberlerin çıkması sonucu, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) konuyla ilgili çalışmalar yaparak, bu enerjinin zararsızlığını 3 yıllık hizmet süreci sonunda kanıtladı.
Kurulduğu 2014 yılından bu yana Türkiye’ye jeotermal enerjinin gücünü tanıtıp faydalarını anlatan JESDER, sektör ile ilgili kurum ve kuruluşlarla önerilerini paylaşarak, enerji üretimine uygun sahaların korunması ve geliştirilmesi için yatırımcılarla kamu kurumları arasındaki koordinasyonu sağladı. Aydın başta olmak üzere Ege Bölgesi çevresinde yoğun şekilde faaliyet göstermeye başlayan JES’lerin (Jeotermal Elektrik Santrali) doğaya ve insan sağlığına zarar vermemesi için gerekli tedbirleri almasını sağlayan JESDER, özellikle Aydın’da süregelen “insan sağlığını tehdit ediyor” iddialarını da bu dönem içinde yapmış olduğu çalışmalar ve verilerle geçersiz kıldı.

JES’lerden Çıkan Gaz Değil Su Buharı
Konuyla ilgili olarak konuşan JESDER Başkanı Sayın Ufuk Şentürk; “dernek olarak 3 yılı geride bıraktıklarını, bu süreç içerisinde yatırımcıların sorunlarını çözerken aynı zamanda da doğaya da zarar vermemek için üye yatırımcıların santrallerinde gerekli teknik tedbirleri almasını sağladık” diye konuştu. Şentürk ayrıca; “Jeotermal çalışmaların yoğunlaştığı son yıllarda, santrallerin hava kirliliğine yol açtığı ve santrallerden çevreye çeşitli kimyasalların salındığı iddia edilen Aydın ili kapsamında toplam 48 adet elektrik santrali bulunuyor. Bu jeotermal sahalarından yükselen ve fabrika bacalarını andıran beyaz gaz sütunu duman değil esas itibariyle su buharıdır. Bitki, tarla ve barajlardaki buharlaşmanın sıvı-gaz yakıtların araçlarda ve endüstriyel tesislerde yanması sonucu oluşan su buharının devasa boyutu dikkate alındığında, havaya yükseldiği gözle görüldüğü için dikkat çeken bu buhar sütununun ve diğer jeotermal faaliyetlerin çevrenin nem oranına kayda değer bir etkisi gözlenmemektedir” dedi.

Aydın’da İncirlere Hidrojen Peroksit Tehdidi
Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Başkanı Ufuk Şentürk; Jeotermal Elektrik Santrallerinin insan sağlığına etkileri konusunda bu yıl bir değerlendirme yaptıklarını, iddia edildiği gibi jeotermalin değil, daha yıllar önce jeotermal yatırımları başlamadan, tarımda kullanılan hidrojen peroksidin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü tarafından yapılan testler sonucu kanıtlandığını belirtti. JESDER Başkanı; Hidrojen peroksidin, incirden verim almak için kullanılan bir kimyasal olduğunu, meyve kabuğunun renginin beyazlatılmasında ve açık renkli görünmesinde sıkça kullanıldığını dile getirerek, bu maddenin hem ekonomik, hem de sağlık açısından ciddi zararları olduğunu söyledi.

TÜİK Verileri de İddiaların Asılsızlığını Kanıtlıyor
Özellikle Aydın’da ortaya atılan, “Jeotermal Santraller Kanseri Artıyor” iddiasının da asılsız olduğunu belirten Ufuk Şentürk; TÜİK verileri incelendiğinde; Jeotermal çalışmalarının başladığı son 5 yıldan bugüne; Aydın genelinde kötü huylu tümör hastalıklarına bağlı olarak gerçekleşen ölümlerin oranının 2010 yılında yüzde 21’lerdeyken, 2017’ye kadar sürekli olarak azalış göstererek yüzde 17’lere indiğini sözlerine ekledi.91. Sayı / Haber kategorisindeki diğer içerikler.

 • AKDER ile Hidrolik Pnömatik Kongresi Yine Elele
 • Hidrolik Pnömatik Kongresi Yürütme Kurulu Başkanı Semih KUMBASAR: Hidrolik Pnömatik Kongreleri Sektörümüzün “PUSULASI” Olmuştur
 • Makineciler Verimlilik Odaklı Destek Talep Ediyor
 • Milli ve yerli şirketler artacak Şirketlere Millilik ve Yerlilik Endeksi Geliyor
 • MÜSİAD ve KOSGEB Sanayi Devrimi için İşbirliğinde
 • E-Berk Milli Tünel Açma Makinası
 • Mitsubishi Electric’in interaktif robot projesi “Threebots” Cannes’da Gümüş Aslan ödülü aldı Üç Robota Bir Aslan
 • Türkiye’de Connected Enterprise Süreci, Teşvikler ve İhtiyaçlar
 • MAKTEK İzmir, Bölge Ekonomisine 250 milyon Dolarlık İş Hacmi Sağlayacak
 • VIII. Bakım Teknolojileri Kongresi ve Sergisi Denizli’de Düzenlendi
 • Hidroelektrik santralleri lideri Global Hydro Türkiye yatırımlarına hız verdi
 • Sanayi 4.0 Yolculuğunda Akıllı Fabrikalar Dönemi
 • Endüstri Parkları Geliyor
 • Mobil DTE 10 Excel™ ile Maden Şirketi 1,1 Milyon Dolar Tasarruf Etti
 • Avrasya Ambalaj Fuarı, 2017 için hazır
 • AİMSAD Genel Kurulu'nda Mustafa Erol yeniden Başkan seçildi
 • Havacılık Endüstrisinin Geleceğini Yolcu Deneyimleri Şekillendirecek
 • Türkiye’nin İlk Hibrit Jeneratörü Teksan’a Enerji Verimliliği Ödülü getirdi
 • Jeotermal Santraller, İnsana ve Doğaya Zarar Vermeden Üretime Devam Ediyor
 • Boğaziçi Üniversitesi Sanayi İle İşbirliği Yaparak, Düşük Isıda Yenilenebilir Eenerji Üretti • © Copyright 2005 - 2006 hidrolikpnomatik.com All Rights Reserved.
  91.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

  Bugün 7 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 2 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 58031 kişi.