AJANS Mik
Yurt Dışı Fuarlar
  Yurt İçi Fuarlar
 

Mevcut site içeriğinde arama yapabilirsiniz. Örnegin: "hidrolik"
Hidrolik&Pnömatik web sitesini nereden duydunuz?
Anket Sonuçları

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için e-posta listemize mutlaka kayıt olunDergimizin güncel ve geçmiste yayinlanan sayilarina gözatabilirsiniz

Mikdisplay

http://www.maximator.com.tr/

http://www.ph-hydraulik.de/

http://tuyap.com.tr/fuarlar/plast-eurasia-2017#fuar-profili

Seyad Üyesidir

Ana Sayfa http://www.uzaymakina.com.tr/
 
  / 2017
 
Firma Ürün 09.09.2017 tarihinden bu yana 263 kez okundu. / 90. SAYI

Hidrolik sistemler firması Pisnik, Stauff Form'u tercih etti Hidrolik presteki pratik uygulamalarda boru form verme sistemi

Slovenyalı hidrolik sistemler firması Pisnik d.o.o., yeni boru form verme sistemi olan Stauff Form'u otomotiv endüstrisindeki sac parçaların işlemesinde kullanılan hidrolik büyük presin borularında kullanmaktadır. Pres, Slovenyalı pres üreticisi tarafından Kanada'ya gönderilmiştir ve burada Pisnik çalışanları tarafından sistemin boruları döşenmektedir. Sonuç olarak yeni boru form verme sistemi, özellikle güvenli montaj ve form verme makinesinin sezgisel kullanım özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.
Genel merkezi Slovenya'nın Vuzenica kentinde yer alan Pisnik d.o.o. şirketi, son yıllarda hidrolik boru hatlarının hizmet sağlayıcısı ve komple hidrolik sistemlerin üreticisi olarak unvanı sınır ötesine ulaşan bir şirket olmayı hem sunduğu mobil servisler hem de modern donanımlı üretimi sayesinde başarmıştır. STAUFF Form boru form verme makinesinin ilk alıcılarından biri olan ve makine 2015 yılında piyasaya sürülmeden önce satın almaya karar veren Pisnik, o zamandan bu yana kaliteli boruların üretiminde sistemi başarılı şekilde kullanmaya devam etmektedir (Res. 1). Üretim ve Satış Direktörü Jernej Pisnik: "Stauff Form makinesinde, şimdiye kadar birçok zahmetli kaynak çalışması gerektiren zorlu uygulamalar için kolay monte edilebilir ve yüksek performanslı bir alternatif potansiyeli gördük." Yerinde ayrıntılı bir eğitim gören Pisnik, yeni form verme sistemini haftalarca test ettikten sonra uygula-ma deneyimlerini yapıcı bir diyalog çerçevesinde Stauff'a iletti. Bu önerilerin çoğu, henüz makine piyasaya sürülmeden makinenin tasarımında Stauff tarafından dikkate alınmıştır.

Otomotiv endüstrisi için transfer presinde kullanım
Pisnik firmasının Stauff Form kullandığı ilk firmalar arasında çelik ve sac işlemesinde kullanılan hidrolik ve mekanik pres alanında uluslararası çapta öncü bir üretici şirket de yer almaktadır. Uluslararası müşterileri için 400 ile 40.000 kN arasında presler ve 8 metreye varan tezgahlar üreten şirket, makinelerinin güvenli ve uzun ömürlü olmasına büyük önem vermektedir. Pisnik firmasının işi almasındaki önemli kriterle-rinden biri de Stauff Form'u kullanıyor olmasıydı. Kanada menşeli bir otomobil tedarikçisi için birden fazla koç donanımlı transfer presinin komple hidrolik boruları sipariş edilmişti. 12 istasyonlu pres, otomatik şanzımanın dış kasalarının 9 kademeli üretimi için tasarlandı. Boru bağlantılarının Stauff'ta elde edilen yüklenme ve dayanma ömrü testlerinin sonuçları, şunları ortaya koymuştu: Stauff Form ve Stauff Connect serisi vidalama bileşenleri ile birlikte oluşturulan bağlantıların basınç direnci, seçilen tipler ve boyutlar için ortaya koyduğu 800 bar değer ile DIN 2353 ve ISO 8434-1 standartlarının öngördüğü değerlerin çok üzerine çıkmıştı. Yüksek kaliteli çinko/nikel yüzeyler sayesinde kızıl pasa ve temel metal korozyonuna karşı DIN EN ISO 9227 standardına göre yapılan tuz püskürtme testinde 1.200 saatten fazla dayanıklılık sergileyen bileşenler, sektörde geçerli olan standartların önemli ölçüde üstündedir. Yüzeylere plastik form verme özelliği sayesinde elde edilen ve iyileştirilen yıpranma ve aşınma direnci, kullanım ömrünü uzatan bir diğer unsurdur. Bu uygulamada ge-çerli standartları ve normları yerine getirmek için, alternatif olarak yalnızca kaynaklı cıvata bağlantılarının kullanılabilmesi mümkündür. Ancak bu durumda montaj için gereken maliyet ve süre de ciddi ölçüde artacaktır. Sadece bu sisteme, 800 Stauff Form bağlantısı ile bağlanan veya sabit şekilde birleştirilen 1200 metre hidrolik boru monte edilmiştir. Form verme sisteminin avantajlarından yararlanmak isteyen firma, basınç ve geri dönüş hatlarının bağlantıları arasında farklı bir uygulama gerçekleştirmedi. Komple hidrolik sistem; Stauff Form, basınçlı hava hatları ve Stauff Connect programında yer alan klasik kesme bileziklerden oluşturulan besleme hatları kullanılarak oluşturulmuştur.

"En zorlu endüstriyel hidrolik sistemleri için en iyi çözüm"
9 aylık bir süre zarfında Slovenya'da üretilen (Res. 2) ve parçalar halinde gemi ile Kanada'ya gönderilen sistemin son montajına Pisnik firmasının çalışanları tarafından Kanada'da devam edilmektedir. Jernej Pisnik: "Bize göre Stauff Form, zorlu çalışmalara uygun sabit hidrolik sistemler için en iyi çözümdür. Ancak mobil hidrolik sistemlerinde de önemli potansiyeller görüyoruz. Her iki alanda da müşterilerimize 42 mm'ye varan çaplarda, en yüksek kalite ve güvenlik standartlarına uygun boru sistemleri sunabiliyoruz. Makinenin taşınabilir olması bizim için ekstra avantaj sağlıyor, çünkü birçok montaj işlemini müşterimizin tesisinde gerçekleştiriyoruz. Ayrıca form verme işleri de kısa sürede ve verimli şekilde gerçekleştirilebilmektedir."

Stauff Form: Kalıcı ve güvenli sızdırmazlık
Stauff Form, yeni form verme sistemi ile birlikte boru bağlantı teknolojisindeki yelpazesini "şampiyonlar sınıfına" yükseltmiştir. Çelik, paslanmaz çelik veya alternatif malzemeler ve alaşımlardan üretilmiş, dikişsiz soğuk çekme bir borunun ucuna, elektrohidrolik bir makinede sistem için gereken özel kontur biçimi verilmektedir (Res. 3). Borunun ucuna, kaybolma riski bulunmayan sabit bağlantılı ve elastomer yalıtımlı Stauff form bileziği geçirilir. Birbirlerine kenetlendirilmiş 24° iç konili sıradan bir vidalama parçası ve ISO 8434-1 standardına uygun bir başlık somunu ile oluşturulan bu kombinasyon, tek sızıntı noktasında güvenilir, kalıcı ve bakım gerektirmeyen yalıtım sağlar. Hidrolik sisteminin sistem basıncı tarafından desteklenen yalıtım etkisi sayesinde, yeni boru form verme sistemi yüksek basınçlı uygulamalar için idealdir. Bu uygulama alanlarında aynı zamanda kullanıcı, hidrolik sistemlerindeki tipik basınç yükselmeleri ve titreşimli yüklenmelere karşı güvenlik sağlayan yüksek yırtılma direncinin avantajlarından da yararlanabilmektedir. Nitekim bu özellik, Pisnik ve nihai müşteriler için belirleyici bir husus olmuştur. Jernej Pisnik konuyla ilgili şunları söylemiştir: "Boru bağlantılarında ani basınç yükselmeleri büyük bir problemdir. Stauff Form ile kalıcı sızdırmazlık sağlayan güvenilir bağlantılar oluşturabiliyoruz."

Kullanıcı dostu ve montajı güvenli
Birçok mobil ve sabit makinenin kompakt tasarımı dikkate alındığında, son montajda başlık somunlarının son derece kısa dönme mesafesi de önemli bir avantaj teşkil etmektedir (Res. 4). Bu değer, sıkma noktasına ulaştıktan sonra 15 - 20°'dir ve genellikle açık ağızlı anahtar kullanmadan hafif bir kuvvet uygulayarak gerçekleştirilebilmektedir. Jernej Pisnik, uygulama deneyimlerine ilişkin şunları söylemektedir: "Montaj görevlilerimiz, montaj işleminin tamamlanmasının hissedilir bir tork artışı ile anlaşıldığını ve bu sayede fazla veya düşük değerlerde montaj risklerinin pratik biçimde ortadan kalktığını belirtmektedir." Pisnik firmasının Stauff Form'u tercih etmesinin bir diğer önemli kriteri de form verme makinesinin bizzat kendisiydi: "Kullanımı son de-rece kolay ve çabucak öğrenilebiliyor. Stauff çalışanları tarafından yerinde verilen ayrıntılı eğitim kapsamında montaj görevlilerinin bazı ufak tefek soruları da açıklığa kavuşturulmuş oldu." Makine, dokunmatik yüzey üzerinden eldivenlerle bile kullanılabilmektedir (Res. 5). Form verme ağızları, boru çapının veya et kalınlığının değişmesi durumunda bir Bayonet kilit sayesinde son derece hızlı biçimde değiştirilebil-mektedir (Res. 6). Değiştirme işlemi, form verme sırasında boruyu doğru konumda tutan sıkıştırma çenelerinin değiştirilmesinde olduğu gibi tamamen alet kullanmadan gerçekleştirilmektedir. Jernej Pisnik bir başka önemli noktaya şu sözlerle değindi: "Gürültü seviyesinin düşük olması, çalışanlarımızın sağlığını korurken işyerindeki güvenliği artırmakta ve çalışanlarımızın birbirleri arasındaki iletişimi kolaylaştırmak-tadır." Form verme makinesi gelecekte uzaktan bakım ve uygulama teknisyenlerine "canlı destek" sunmak için Stauff'un yetki verdiği bir müşteri danışmanlık şirketi tarafından ek modül ile geliştirilebilir. Bu şekilde örneğin yazılım güncellemeleri yapılabilir veya çelik ve paslanmaz çelik haricindeki malzemelerin kullanılması durumunda farklı boru parametreleri müşteriye özgü şekilde programlanabilir. Jernej Pisnik, bu ek donanımın benzersiz Stauff servisini taçlandıran bir hizmet olduğunu belirt-mektedir.
Güvenlikle ilgili veya ekstra zorluk teşkil eden yerlerde yeni bir sistem kullanmak, üstlenici firmalar açısından her zaman risk konusudur. Form verme sisteminin bek-lentilerini tamamen karşıladığını ifade eden Jernej Pisnik, baştan beri Stauff Form'u tercih ederek en doğru kararı verdiğini gönül rahatlığıyla dile getirmiştir.
Pisnik: Hidrolik hizmetleri ile gelen büyüme
Slovenya'nın Vucenica şehrindeki Pisnik d.o.o. firması, hidrolik endüstrisindeki hizmet sağlayıcı firmaların yararlanabileceği büyüme fırsatları için iyi bir örnek teşkil etmektedir. 1998 yılında Jernej Pisnik, vinçli kamyonların hidrolik sistemindeki bakım çalışmalarını yürüten bir girişimci olarak piyasaya atıldı.
Günümüzde 8 çalışana sahip firma, hidrolik silindirlerin ve komple hidrolik sistemlerinin onarımından makinelerin, sistemlerin ve hidrolik tahrikli araçların boru hatları-nın döşenmesine kadar geniş bir servis yelpazesi sunmaktadır. Şirket, bu servisi hem mobil hem de yerinde sunmaktadır. Pisnik firması ayrıca, Alman makine üreticilerinin siparişi doğrultusunda komple hidrolik sistemler ve üniteler de imal etmektedir.
Firmanın kurucusu Jernej Pisnik'in oğlu, firmada 2006 yılında görev almaya başlamış ve firma ise 2016 yılında yeni bir üretim tesisini faaliyete açmıştır. Bunun dışındaki büyüme planları da halihazırda hayata geçirilmiş durumdadır.90. Sayı / Firma Ürün kategorisindeki diğer içerikler.

 • EWM'den Yeni Ürün Jenerasyonu Tüm İşaretler Industri 4.0'ı Gösteriyor
 • Hidrolik sistemler firması Pisnik, Stauff Form'u tercih etti Hidrolik presteki pratik uygulamalarda boru form verme sistemi
 • Cheng Day Vinçleri Sınırsız Sayıda Endüstriyel Uygulama İçin En İyi Çözümleri Sunuyor
 • SMC Enerji Tassarruflu Temel Çillerini Sunar
 • Sanayicilere Küresel Faaliyetlerinde Maksimum Esneklik Tanıyacak ve Makineler Arası İletişimde Devrim Yaratacak İşbirliği
 • Dahili Veri İşlemeli RFID Blok Modülü
 • Rockwell Automation’ın Yeni Servo Motoru Makine Performansını Artırıyor
 • Control Techniques, Unidrive M Genel Amaçlı Değişken Hızlı Sürücü Dizisini Daha da Geliştirdi
 • Bosch Rexroth, Akıllı Teknolojileriyle Endüstri 4.0 Yolculuğunda Yanınızda
 • Üretim Odası Sorunları
 • FARO, TracerM ile Montajın Başarısını Planlıyor • © Copyright 2005 - 2006 hidrolikpnomatik.com All Rights Reserved.
  90.SAYI Ziyaretçi Istatistlikleri

  Bugün 10 kişi ziyaret etmiş, şu an sitede 1 kişi bulunuyor, toplam ziyaret sayısı : 67173 kişi.